Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Dopady pandemie Covid-19 na rodiny s dětmi

Dopady pandemie Covid-19 na rodiny s dětmiRoky 2020 a 2021 byly celosvětově poznamenané šířením nemoci COVID-19. Také v České republice byla zavedena celá řada opatření, která přinesla nevídanou míru omezení a restrikcí a přímo se dotkla každodenního života českých rodin. Největší dopad však měla na rodiny, které měly nějakým způsobem snížené kapacity se s krizí vypořádat, protože již před pandemií se v nich vyskytoval nějaký rizikový faktor.

Z výzkumu nadace Sirius vyplynulo, že rodiny, kde žijí dva rodiče, jsou nejvíce ohroženy především psychickým a fyzickým násilím a také závislostmi souvisejícími s používáním technologií (telefony, tablety, počítače).

Rodiny samoživitelů čelí především finančním problémům a jsou ohroženy ztrátou bydlení. Častěji než ostatní se také potýkají se závislostmi, především na alkoholu a technice. Praktické zkušenosti našich sociálních pracovníků ze Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi odrážejí výše uvedené – většina uživatelů služby řešila finanční problémy vycházející ze ztráty zaměstnání nebo snížení příjmu, psychické vyčerpání a potíže evidujeme prakticky ve všech rodinách, a to jak rodičů, tak i dětí. Zhoršily se vztahy v rodinách, zvýšil se počet uživatelů bojující se závislostí na alkoholu. Jako největší problémy ale vidím závislost dětí na technologiích, která rapidně vzrostla a je velmi těžké s ní bojovat a zhoršení školního prospěchu, spojené se ztrátou motivace. V tabulce jsou uvedeny nejzávažnější problémy, kterým rodiny v důsledku pandemie čelily nebo stále ještě čelí.