image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Knihovna rané péče

Knihovna rané péčeSoučástí rané péče je také obsáhlá knihovna, ze které my (poradci rané péče i rodiče využívající naši službu) čerpáme nápady a informace z různých oblastí. Postupně ji doplňujeme o nové tituly - například se nyní objevují knihy, které se zaměřují na sourozence dětí se zdravotním postižením nebo o spolupráci rodičů s mateřskou školou.

Vybraly jsme pro vás několik zajímavých knih, které často bereme do ruky a doporučujeme v rodinách k přečtení.

 

Řvi potichu, bráchoŘvi potichu, brácho, Ivona Březinová

Příběh, který může zažívat kdokoliv z našich sousedů. Pamela má bráchu, dvojče. Brácha má autismus. Rodina žije v paneláku. Společně se vypořádávají s běžnými denními situacemi, které život přináší. Pamela zároveň řeší i školu, dospívání a líbí se jí i jeden kluk z její nové třídy. Jak se s tím vypořádá?

Kniha příběhem vypráví to, co může rodina s dítětem na autistickém spektru zažívat v různých obměnách denně. Příběh je psán tak, aby tomu porozuměly i děti 10+.

 

 

Jak pomoci dítětiJak pomoci dítěti – Metody zvládání problémů dětí v předškolní výchově, Eva Essa

Ranou péči využívají rodiny s dítětem ve věku od narození do 7 let věku. Jejich dítěti pomáhá ve vzdělávání i mateřská škola. Kniha popisuje různé chování dětí (bez ohledu na to, zda mají postižení nebo ne) a možnosti, jak k nim přistupovat.

Inspiraci z ní mohou čerpat rodiče, učitelé i příbuzní dítěte. Nejvíce se nám líbí kapitola, kde je velmi dobře popsána spolupráce s rodinou (od strany 39). Rodič je z našeho pohledu ten největší „parťák školky“. Díky dobré spolupráci se dobře daří i dítěti.

 

Inspirace pro děti, které se učí používat nočník nebo velký záchod

Víš, co má v plínce myš?Víš, co má v plínce myš? A její pokračování Už nechodím na nočník, Quido van Genechten

Zvládnout základy toalety je pro mnohé rodiče oříšek. Dítě třeba nechce si sednout na nočník, má rádo svou plenku. Pomocí hravého příběhu s interaktivními prvky (odklápěcí okénka) se může dítě seznámit s tím, že chození na nočník je pro něj příležitost „být velkým“. Použití této knihy máme vyzkoušeno na vlastních dětech ????

Video - listování v knize

a její pokračování Už nechodím na nočník

Už nechodím na nočníkV případě zájmu o zapůjčení knih nám můžete napsat email ranapece@portimo.cz, rádi vám knihy zapůjčíme.

Knihy zapůjčíme oproti podpisu i zájemcům z řad veřejnosti.

Uvítáme i finanční dary na pořízení nových knih, zaujala vás tato možnost? Kontaktujte Karolínu Holickou na telefonu 774 444 825 nebo
                                                       emailem: karolina.holicka@portimo.cz