image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Konference Portimo 2022 - Centrum prevence CéPéčko

Konference Portimo 2022 - Centrum prevence CéPéčkoKonference Portimo - Centrum prevence CéPéčko

Jedním z posledních příspěvků, který vám představujeme, je právě příspěvek Centra primární prevence. Dozvíte se o čem jsou naše programy primární prevence, a kolik jich již proběhlo. Na závěr si můžete projít přímo prezentaci samotného Centra prevence, která provázela povídání Bc. Elišky Jandáskové, jež příspěvek na konferenci vedla.

Jak jsou vedeny programy primární prevence

Programy primární prevence jsou tvořeny interaktivní formou, žáci si hravým způsobem mohou vyzkoušet řadu modelových situací z oblastí rizikového chování u dětí. Naše programy se nejčastěji zaměřují na posilování a upevňování pozitivních postojů a motivaci ke zdravému životnímu stylu. Programy jsou určeny pro děti předškolního věku, až po středoškolské studenty.

Programy ve školním roce 2021/2022

Ve školním roce 2021/2022 lektorky Centra prevence CéPéčka zrealizovaly celkem 103 programů primární prevence. Nejvíce programů bylo zaměřených na problematiku vztahů ve třídě a na zdravý životní styl. Nejpočetnější program tohoto školního roku byl zaměřen na specifickou prevenci v oblasti rizikových jevů diskriminace, ostrakizace a šikany, jeho název je „Co máme společného“. Zato pouze 11 % programů bylo věnováno rizikovému užívání internetu, kyberšikany a nomofobie.

Programy zaměřené na kyberbezpečí

Pro nový školní rok 2022/2023 byly programy zaměřené na kyberbezpečí zaktualizovány a upraveny na problematiku internetu, která se každým dnem neustále posunuje kupředu. Momentálně nabízíme program s názvem „Kyberbezpečí“, tento program je vhodný pro 4. – 5. třídy základních škol, zabývá se specifickou prevencí netolismu, kyberšikany a nomofobie. Děti se naučí zásady bezpečného chování na internetu a na sociálních sítí. Dále nabízíme program pro druhý stupeň základních škol se stejným zaměřením – „Lapeni v síti“. Program je uzpůsoben pro starší žáky, a navíc nabízí nahlédnutí na problematiku hoaxů, kybergroomingu, sextingu a zabezpečení uživatelských účtů.

Nově vytvořený program pro 1. – 3 třídy základních škol se nazývá „On-line svět zvířátek“, je zacílený na nebezpečí virtuálního světa. Program je vystavěn na příběhu knihy Daniely Drobné a Achmeda Abdel-Salama „On-line ZOO“. V příběhu o zvířátkách se děti mohou dozvědět, k čemu je moderní technika prospěšná, ale také se zábavnou formou poučí z rizik, která na internetu číhají.

CP – upraveno.png

Konference CP.pptx

Pro více informací se můžete obrátit na:

Mgr. Simona Kaňková, vedoucí služby a lektorku programů primární prevence

tel.: 731 117 425, email: simona.kankova@portimo.cz