image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Konference Portimo 2022 - Občanská poradna

Konference Portimo 2022 - Občanská poradnaKonference Portimo - Občanská poradna představuje Milostivé léto

Druhý příspěvek, který konference Portimo přinesla, se týkal Milostivého léta. Jeho problematiku přiblížila Občanská poradna, která toto téma vybrala právě proto, že v loňském roce proběhla první vlna Milostivého léta (dále ML) a těsně po ukončení konference začínala vlna další, která probíhá do konce listopadu 2022 a jedná se o Milostivé léto II. V rámci prezentace byli posluchači seznámeni s problematikou Milostivého léta, jeho zákonnými podmínkami, doporučeným postupem pro využití, kdy se přednášející konkrétně zaměřili na činnost poradny, jak postupovali, kolik uživatelů služby navštívilo poradnu se zakázkou využití Milostivého léta a v neposlední řadě nechyběly ani názory odborníků na celé ML.

A jak jsme s Milostivým létem pracovali v poradně?

V první řadě jsme museli řádně nastudovat celou novelu exekučního řádu, abychom mohli uživatelům služby předávat komplexní informace, a to nejen o ML. Následně jsme vyhledávali co nejefektivnější postupy pro využití ML tak, aby nedocházelo k prodlevám exekutorů, a aby celé řízení proběhlo hladce. Pro rozšíření povědomosti o ML jsme zpracovávali články, které byly publikovány na Facebooku, webu Portimo a také v novinách. V rámci naší práce jsme tuto problematiku konzultovali s jinými organizacemi, jako například s Poradnou při finanční tísni. A samozřejmě jsme poskytovali poradenství a pomoc uživatelům služby, kteří se na poradnu obrátili.

Jaký byl vlastně zájem o využití Milostivého léta v první vlně?

Naši poradnu navštívilo ohledně Milostivého léta celkem 13 uživatelů služby. U většiny se jednalo pouze o sdělení podmínek a postupu, jak o ML žádat, případně o posouzení, zda konkrétní závazek může být uhrazen v rámci Milostivého léta.

Zájem o využití Milostivého léta v první vlně byl velmi malý, a to nejen v naší poradně, ale napříč celou Českou republikou. V současné době je v běhu Milostivé léto II, kde zaznamenáváme vyšší zájem u uživatelů služeb.

Jaké byly názory odborníků na první vlnu Milostivého léta?

V rámci konference jsme naše posluchače seznámili také s názory odborníků na první vlnu Milostivého léta. Mezi kritiky byla exekutorská komora, která uváděla, že ML dle jejich statistik využilo pouze 3,2 % dlužníků, kterých se to mohlo týkat. Jednalo se většinou prý o tzv. „zodpovědné dlužníky“, kteří by dříve nebo později svůj dluh zaplatili. Exekutorská komora ML kritizuje také z proto, že se mohlo vztahovat na více institucí (možnost komplexnějšího řešení dluhů).

Mezi nedostatky první vlny ML patřila také velmi stručná zákonná úprava, která exekutorům dávala prostor k prodlevám. V některých případech tak docházelo k tomu, že dlužník nestihl využít ML, protože se výši svého závazku dozvěděl až velmi pozdě.

Exekutorská komora (dále EK) také nesouhlasila s nízkou odměnou exekutora, která v první vlně činila 750 Kč + DPH. Dle EK stojí zahájení vymáhání exekuce v průměru 4 500 Kč.

Radek Hábl, expert na dluhovou problematiku má oproti tomu za to, že milostivé léto byla úspěšná akce, byť měla pár počátečních problémů. Do veřejných rozpočtů se díky ML dostalo cca 500 milionů korun, které by se bez ML, dle Hábla, těžko získávaly

Jaké dopady měla první vlna ML?

Zastavilo se 22 000 případů exekucí

Dlužníkům odpuštěny penále, úroky a náklady v celkové výši cca 1,5 miliardy korun

ML využili dlužníci, kteří většinou měli jen malé množství dalších exekucí.

Jsou podmínky Milostivého léta II. odlišné?

Hlavní účel Milostivého léta se nemění. Co se týká podmínek, některé se nepatrně liší zejména proto, že by měly být odstraněny nedostatky, které v zákoně nebyly při první vlně dostatečně specifikovány.

V případě zájmu o využití Milostivého léta II nás neváhejte kontaktovat na op@portimo.cz,

případně na tel.: 733 510 693

Zdroje:

https://www.penize.cz/exekuce/429045-milostive-leto-se-blizi-navod-jak-se-zbavit-exekuci

https://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/2898-exekutorska-komora-cr-o-milostivem-letu-stat-muze-dluhy-odpoustet-ale-systemove-a-na-sve-naklady?w=

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milostive-leto-dluhy-exekuce-radek-habl-rozhovor_2207060600_pik?fbclid=IwAR2Url9tGY_nn3Uj-owrA1bWNaCRX7wJHlmRqL2BfGtLniv1p8269rctOjc

https://www.ceska-justice.cz/2022/04/ministerstvo-navrhuje-dalsi-milostive-leto-poplatek-za-exekuci-se-zvedne-na-1500-kc/