image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Konference Portimo 2022 - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Konference Portimo 2022 - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmiKonference Portimo - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi na konferenci upozornily na problémy, se kterými s potýkají v rodinách v návaznosti na opatření let minulých. Služba tak potvrdila výzkum nadace Sirius, který níže popisujeme. Zároveň připojujeme tabulku, která hovoří jasně o problémech, které se jeví jako nejzávažnější. 

Dopady pandemie COVID-19 na rodiny s dětmi z pohledu Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Roky 2020 a 2021 byly celosvětově poznamenané šířením nemoci COVID-19. Také v České republice byla zavedena celá řada opatření, která přinesla nevídanou míru omezení a restrikcí a přímo se dotkla každodenního života českých rodin. Největší dopad však měla na rodiny, které měly nějakým způsobem snížené kapacity se s krizí vypořádat, protože již před pandemií se v nich vyskytoval nějaký rizikový faktor.

Z výzkumu nadace Sirius vyplynulo, že rodiny, kde žijí dva rodiče, jsou nejvíce ohroženy především psychickým a fyzickým násilím a také závislostmi souvisejícími s používáním technologií (telefony, tablety, počítače).

Rodiny samoživitelů čelí především finančním problémům a jsou ohroženy ztrátou bydlení. Častěji než ostatní se také potýkají se závislostmi, především na alkoholu a technice. Praktické zkušenosti našich sociálních pracovníků ze Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi odrážejí výše uvedené – většina uživatelů služby řešila finanční problémy vycházející ze ztráty zaměstnání nebo snížení příjmu, psychické vyčerpání a potíže evidujeme prakticky ve všech rodinách, a to jak rodičů, tak i dětí. Zhoršily se vztahy v rodinách, zvýšil se počet uživatelů bojující se závislostí na alkoholu. Jako největší problémy ale vidím závislost dětí na technologiích, která rapidně vzrostla a je velmi těžké s ní bojovat a zhoršení školního prospěchu, spojené se ztrátou motivace. V tabulce jsou uvedeny nejzávažnější problémy, kterým rodiny v důsledku pandemie čelily nebo stále ještě čelí.

 SAS.png

Dotýká se vás toto téma osobně? Pak nás neváhejte kontaktovat zde:

mobil: 739 957 800 (Mgr. Petra Holotíková)

sas@portimo.cz