image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Chci se rozvést: Jak postupovat?

Chci se rozvést: Jak postupovat?Objevily se v manželství nepřekonatelné rozdíly a Vy začínáte uvažovat o rozvodu? Jak o rozvod zažádat a kam se návrh vlastně podává? Co vše k tomu potřebuji?

Existují dva druhy rozvodu, a to rozvod sporný a rozvod nesporný

Rozvod nesporný:

Pokud jsou oba manželé rozhodnuti nechat se rozvést, jejich manželství ke dni rozvodu trvalo nejméně jeden rok a manželé spolu déle jak 6 měsíců nežijí jako manželé a dokáží se dohodnout na rozvodu, vypořádání majetku a na péči o dítě po rozvodu, můžeme se bavit o rozvodu nesporném. Tento rozvod se vyznačuje zejména tím, že soud nezjišťuje příčinu rozvratu manželství, návrh na rozvod podávají manželé buď společně, nebo se k návrhu jednoho z manželů připojí i druhý manžel. Tento rozvod zpravidla bývá časově i psychicky méně náročný.

Co vše se musí dokládat v případě, že chci zažádat o nesporný rozvod?

  • Písemný návrh na rozvod (podávají manželé společně, nebo se druhý k návrhu připojí)
  • Písemnou dohodu o úpravě majetkových poměrů po rozvodu, bydlení a případně i výživného.
  • Písemnou dohodu o úpravě poměrů nezletilého dítěte pro dobu po rozvodu

POZOR! Soud manželství nerozvede, pokud nebude rozhodnuto o úpravě poměrů k nezletilému dítěti.

family-law-g62d4a8488_1920.jpg

Rozvod sporný:

Tento druh rozvodu nastupuje ve chvíli, kdy se manželé nejsou schopni na rozvodu domluvit, nebo se nemohou domluvit na majetkovém vypořádání, případně na péči o dítě v době po rozvodu. Návrh na tento rozvod podává většinou pouze jeden z manželů. Druhý manžel má možnost se k předloženým návrhům vyjádřit. Tento druh rozvodu je časově náročnější, neboť soud musí zjistit příčinu rozvratu manželství. Počítejte také s tím, že na povrch mohou vyplout velmi citlivé informace o manželství. Pokud je v manželství nezletilé dítě a rodiče se nemohou dohodnout na jeho péči, tuto stanoví soud. Soud také rozdělí majetek, nebo například určí výši výživného.

 

Kam podat návrh na rozvod?

Návrh na rozvod se podává k příslušnému okresnímu soudu, kde měli manželé poslední společné bydliště.

 

Kolik stojí rozvod?

Za návrh na rozvod manželství se platí poplatek ve výši 2 000 Kč.

Za návrh na vypořádání majetku (SJM) se hradí poplatek ve výši 2 000 Kč. Tento poplatek se navyšuje o 5 000 Kč za každou nemovitost a o 15 000 Kč za každý obchodní závod, nebo jeho organizační složku.

Za návrh o úpravu poměrů k nezletilým dětem se žádný poplatek nehradí, tento návrh je od soudního poplatku osvobozen.

Poplatky do výše 5 000 Kč lze uhradit kolkovou známkou, která se dá pořídit na pobočkách České pošty, nebo u některých soudů.

 

Naše poradna má k dispozici vzory všech návrhů, které jsou k rozvodu potřeba. V případě zájmu můžeme také pomoci s vyplněním návrhů.

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit: op@portimo.cz

Tel.: 566 688 227, 731 487 284, 733 510 693