image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Den lektorek Centra prevence Cépéčko

Den lektorek Centra prevence CépéčkoDen lektorek primární prevence

Náš pracovní den začíná ve chvíli, kdy otevřeme dveře organizace Portimo, o.p.s. na ulici Drobného 301, procházíme chodbou, kde vidíme „Portimáčky“, a je nám jasné, že je na čase zapsat se do docházkové knihy.

1..jpg

Příchod do kanceláře

Po příchodu do kanceláře plníme takový náš každodenní „rituál“, který má jasnou posloupnost. Nejprve procházíme kolem umyvadla, kde si umyjeme ruce, tím plníme první preventivní činnost dne.

2..jpg

Dále se dostaneme k rychlovarné konvici, kterou v mžiku plníme vodou a vaříme si čaj, horký rakytníkový nebo Yuzu nápoj, tím nastartujeme organismus na celý den.

3..jpg

Po cestě k našim pracovním stolům máme (ne vždy příliš poslušnou) tiskárnu, kterou zapínáme, abychom dále neztrácely drahocenný čas před programem prevence a dáváme se do kopírování a tisknutí propagačních materiálů k danému programu.

4..jpg

Jakmile máme uvařený čaj a nažhavenou tiskárnu, dáváme se do krátké porady před programem – diskutujeme, radíme se, zapisujeme … zkrátka děláme všechno proto, abychom byly na program 100 % připraveny!

5..jpg

Příprava programu prevence

Každý den na nás čeká program s rozdílným tématem primární prevence, proto máme jednotlivé programy v různě barevných složkách. Každý program má svůj manuál, podle kterého se řídíme.

6..jpg

Potřebné pomůcky chystáme do kufříku, který nás doprovází na každý program prevence. V kufříku máme jmenovky, fixy, pastelky, papíry, omalovánky, dotazníky, propagační materiály, informační brožurky, seznam důležitých kontaktů, dokumenty potřebné k realizaci programu, lano, voskovky, míčky … náš kufřík je něco jako kabelka Hermiony z Harryho Pottera.

7..jpg

Máme nachystáno a vyrážíme na program do některé z nedalekých škol! Bereme kufr, klíče od auta, a protože nemáme vyhrazené parkovací místo, občas musíme po našem služebním autě trochu zapátrat, a můžeme se vydat na cestu.

8..jpg

Mnohdy se dostaneme na krásná místa kraje Vysočiny, takže než vejdeme do školy, trochu se můžeme pokochat výhledem na okolní přírodu.

9..jpg

Zvoníme na zvonek a hlásíme, že jsme z organizace Portimo a jdeme na program prevence, s radostí nás pouští dovnitř a my máme za úkol najít třídu, ve které bude program probíhat (ne vždy je to snadné, ještěže máme dobrý orientační smysl). Zabydlujeme se ve třídě, kde nás čekají 3 hodiny plné zábavy s dětmi.

10..jpg

Program primární prevence

Nejprve děti poprosíme, aby si vytvořily kruh ze židlí a posadily se. Sedneme si k žákům do komunitního kruhu, pozdravíme se a představíme. V úvodu programu pohovoříme o organizaci Portimo, o jednotlivých službách, ale především o našem CéPéčku. Povíme si o tom, co nás čeká, a jak bude celý program probíhat.

11..jpg

Upozorníme děti na možnost využití „krabičky na dotazy“, kam mohou žáci psát anonymní dotazy, ať už k tématu programu, tak k čemukoliv, co by je zajímalo. Společně si s dětmi vytvoříme dohodu o chování na programu a také jmenovky. Po jednom se po kroužku představíme a naladíme na atmosféru třídy.

12..jpg

Začínáme! Po představení přichází na řadu první preventivní techniky. Celý program je interaktivní, často využíváme i pohybové aktivity, aby se uvolnila atmosféra třídního kolektivu. Po dokončení jednotlivých technik přichází reflexe, kdy si s žáky popovídáme, co jsme si vyzkoušeli. Mezi aktivitami probíhají diskuze, mnohdy se dostaneme i k tématům, která s daným programem nesouvisí, ale žáky zajímají. Kreslíme, bavíme se, hýbeme se, učíme se formou hry, skáčeme, zkoušíme modelové situace – zkrátka, prevence je zábava!

13..jpg

Na konci programu si proběhlé aktivity zhodnotíme, předáme dětem i paní učitelce dotazník spokojenosti a upozorníme na důležité organizace a kontakty související s tématem na programu. Rozloučíme se a těšíme se na další spolupráci.

14..jpg

Zpátky do kanceláře

Naším věrným služebním automobilem míříme zpátky do kanceláře, kde nás čeká spousta práce s chystáním dalšího programu prevence. Než se ale pustíme do jeho přípravy, naším úkolem je sepsat „zápis z programu“, který proběhl. Píšeme do něj různé poznatky z programu, ale také doporučení, jak s danou třídou dále pracovat, případně přiložíme odkazy na zajímavé publikace nebo webové stránky. Zápis následně odesíláme do školy, kterou jsme právě navštívily.

15..jpg

No a opět chystáme program na další den, tiskneme, ořezáváme pastelky, kontrolujeme stav fixů, stříháme jmenovky, připravujeme balicí papír … dbáme na to, aby všechno bylo, jak má být!

WhatsApp Image 2022-11-09 at 16.51.39 (1).jpeg

A je čas jít domů! Uklidíme, vypneme tiskárnu, zhasneme, zamkneme a opět se zapíšeme do docházkové knihy a odcházíme.

16..jpg

No, ale co když program zrovna nemáme?

Každé pondělí máme poradu našeho CéPé týmu, to znamená, že se sejdeme u našeho kulatého kancelářského stolu a probereme, co nás následující týden čeká. V případě, že se nemůžeme sejít v kanceláři, jdeme s dobou a sejdeme se na   on-line schůzce.

17..png

Upravujeme a aktualizujeme programy primární prevence. Sháníme nové informační zdroje a preventivní materiály pro žáky a studenty. Komunikujeme se školami a řešíme s nimi individuální požadavky na dané programy. Vytváříme nové programy prevence a také nové pomůcky a techniky.

17..jpg

Snažíme se, aby se o nás vědělo, spolupracujeme tedy s ostatními službami na akcích pro veřejnost – koncert Pokáče, Poslední mazání, Týden zodpovědného hraní, Den otevřených dveří…

19..jpg

Dejte šanci prevenci i Vy a neváhejte nás kontaktovat! Rády Vám poradíme, pomůžeme, poskytneme důležité informace, případně zrealizujeme program primární prevence pro Váš kolektiv.