image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Navázali jsme spolupráci s Nadačním fondem FRANTIŠKA PODSTATZKY LICHTENSTEINA

Navázali jsme spolupráci s Nadačním fondem FRANTIŠKA PODSTATZKY LICHTENSTEINA



S velkou radostí oznamujeme, že jsme navázali spolupráci s Nadačním fondem FRANTIŠKA PODSTATZKY LICHTENSTEINA, který chce naší organizaci pomoci zajišťovat ranou péči u předčasně narozených dětí, u dětí, které se vyvíjí jinak než ostatní vrstevníci, nebo v rodinách, kde očekávají narození dítěte s nějakým omezením.

Setkání se zástupci fondu paní Hanou Sklenářovou a panem Jaroslavem Pavlasem ke stvrzení spolupráce bylo velmi inspirativní, přínosné a plné nápadů.

Všestranná pomoc zdravotně postiženým, handicapovaným, vážně nemocným a sociálně slabým lidem, pořádání a zajištění hudebních koncertů, vzdělávání veřejnosti a zvyšování obecné informovanosti v oblasti kultury a dědictví rodu Podstatzky a Lichtensteinů, pořádání výstav a muzejní činnost, to jsou hlavní myšlenky a cíle činnosti nadačního fondu.

Jelikož Nadační fond FRANTIŠKA PODSTATZKY LICHTENSTEINA ve své činnosti vychází z myšlenek svého zakladatele, šlechtice krví i duchem a filantropa, pojďme se stručně seznámit s jeho životem.

Nejstarší ze tří dětí hraběte Aloise Podstatzky-Lichtensteina a Josefy, rozené hraběnky Harrachové, syn František, se narodil v roce 1933 a vyrůstal ve Velkém Meziříčí, kde rodina vlastnila po několik generací zámek a okolní panství. Druhou světovou válku rodina přečkala se ctí, pomáhala odboji, uchránila řadu místních před nucenými pracemi v Německu. Nicméně nástup komunismu ji donutil z Československa odcestovat.

Rodina pak začala nový život v jihoamerickém Chile. Nejprve farmařili, pak získali práci u americké společnosti, která provozovala doly na měď. Později si František udělal pilotní zkoušky a létal s malou společností. Se svou ženou, Maďarkou rovněž šlechtického původu, odešel do Kanady, kde se vypracoval z nižších pozic až na ředitele hotelu. Profesně se věnoval i velkoobchodu s vínem.

Po revoluci byl rodině navrácen majetek v restituci a František pak společně se sestrou a bratrem spravoval s neutuchající energií zámek ve Velkém Meziříčí a přilehlé lesy, rybníky a polnosti. Zemřel po dlouhé nemoci v roce 2016 ve věku 83 let.

Mezi lidmi byl hrabě velmi oblíben. I třeba proto, že se aktivně zajímal o dění v regionu. Vrozený intelekt, rodinné prostředí a životní zkušenosti, které nabyl v nelehkých podmínkách v zahraničí, se skrývaly za nebývale širokým okruhem jeho zájmů, od lesnictví a rybníkářství přes umění a literaturu až po hudbu. Vřelý vztah k umění ve spojení s hlubokým sociálním cítěním projevil a završil koncem první třetiny roku 2016 zřízením nadačního fondu.