image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Den pracovníka v NZDM EZOP

Den pracovníka v NZDM EZOP                            Zajímá vás jak vypadá takový den pracovníka v NZDM EZOP?               ezop.png

Tak právě pro vás jsme si připravili tento článek.  

 

Letošní rok se nese ve znamení oslav. Organizace Portimo, o.p.s a náš klub EZOP, který je její nedílnou součástí letos oslaví své 25 narozeniny. Za tuto dobu náš klub využilo obrovské množství dětí a mladých lidí z Nového Města na Moravě. I přesto stále existuje spoustu těch, kteří nevědí, co si pod pojmem Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež EZOP představit. 

 

Co je tedy Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež EZOP?

 

Jedná se o sociální službu prevence. Naším cílem je poskytnout bezpečný prostor pro všechny holky a kluky od 6 do 26 let, kteří hledají místo, kde se scházet, nevědí, co s volným časem, potřebují poradit, nebo se chtějí něco nového naučit. Radu, podporu a aktivity poskytujeme nejenom v našem klubu, ale i venku v ulicích Nového Města na Moravě.

chodba.jpg

A abyste si dokázali naši práci v EZOPu více představit, pojďme se podívat, jak tedy vypadá náš pracovní den :) …

 

Náš pracovní den začíná po příchodu do kanceláře, kde s kolegy probereme, co se dělo na předchozích klubech a jaké jsou plány dnešního dne. Shrnutí předešlého dne je pro nás velmi důležité, neboť se na klubech pracovníci střídají. Po sdělení potřebných informací se z předešlých klubů zhotovují zápisy, intervence s uživateli do našeho programu IS Pepa. V rámci intervencí do programu zapisujeme, co se na klubech událo, co jsme s uživateli řešili, co pro ně bylo přínosné a také například i sankce za porušování pravidel klubu.

 

          IMG_2919.jpg panáček EZOP.pngDSC_0062.jpg

Po dokončení zápisů se připravují aktivity na nadcházející kluby a měsíční výzvy, během kterých se snažíme našim uživatelům předat informace v oblasti prevence. Věnujeme se zajímavým tématům jako je internetová bezpečnost, odlišnosti mezi lidmi, přátelství, mozkohrátky a mnoho dalšího.  Informace se uživatelům snažíme předat interaktivně, a pro ně více zábavnou formou.  

20230222_105337.jpg

Během pracovního dopoledne v kanceláři si také vymezujeme chvilku na sebevzdělávání, které je pro výkon profese sociálního pracovníka nezbytné.  

20230222_142928.jpg

Po obědové pauze nám začíná klub mladšáků (6-11 let), kde se snažíme o to, aby uživatelé trávili svůj volný čas aktivněji a něco nového se naučili. Na klubu mladšáků se věnujeme například stolním hrám, sportovním aktivitám a rozvojovým aktivitám v rámci výše zmíněných měsíčních výzev. Hry a jiné aktivity pro nás nejsou jen nástroj, jak vyplnit volný čas na klubu. Je to pro nás nejlepší způsob, jak navázat důvěru s našimi uživateli.  Při hraní her se s mladšími uživateli snažíme povídat o tom co je trápí a s čím potřebují pomoci. Klub totiž neslouží pouze k volnočasovým aktivitám, pracovnice jsou tady především proto, aby dětem pomáhaly v jejich obtížné sociální situaci.

Po skončení klubu mladšáků  navazuje klub staršáků (12-26 let). Tyto kluby jsou více povídací. S našimi staršáky řešíme témata pro ně nyní aktuální, mezi kterými jsou nejčastěji vrstevnické konflikty, návykové látky, ale také partnerské vztahy či vztahy v rodině. Co také hodně řešíme je škola, jak se k ní stavět, být více pozitivní, jak si po škole najít práci a mít základy finanční gramotnosti. Kromě povídání staršáci také využívají hraní stolního fotbálku s cílem porazit pracovníka a také se rádi vybouří u boxovacího pytle, kde pracovník dohlíží na dodržování bezpečnosti.

 DSC_0039.jpgportimo_ezop_panace_batoh.pngDSC_0032.jpg

Každý náš pracovní den však není stejný!

Pracovníci EZOPu se s uživateli nepotkávají pouze na klubech mladšáků a staršáků. Uživatelé mohou během týdne také využívat Individuální schůzky, terén či společný klub.

Individuální schůzky jsou využívány k popovídání si s pracovníkem v soukromí, či pomoci se školní přípravou.

20230216_171523.jpg

Terén je taková naše prodloužená ruka klubu, kde se potkáváme s našimi uživateli, popřípadě novými zájemci o službu venku, na ulicích, hřištích, zastávkách, prostě místech, kde děti tráví svůj volný čas mimo klub. Zde si povídáme, sportujeme apod. 

20220929_163042.jpg

Každý pátek máme pro uživatele tzv. Společný klub, který je určen jak pro mladší, tak i pro starší uživatele. Tento klub je vždy s řízeným programem zaměřeným na preventivní nebo sportovní aktivity.  

A aby toho nebylo málo….

Kromě klubů, individuálních schůzek a terénu, pořádáme pro naše uživatele tzv. Jednorázové akce. V loňském roce jsme navštívili kino, Jump park, únikovou hru v Brně a vědecké centrum VIDA. Během letních prázdnin jsme pro naše uživatele zorganizovali pobytovou akci ve Křtinách, při které jsme strávili 3 dny s úkolem přežít v přírodě.  V rámci Streetworku jsme v minulém roce zorganizovali soutěže jako přeskokovou výzvu, nebo kendama cup.  Všechny tyto akce můžeme pořádat jen díky našim štědrým dárcům!

IMG_20220421_140410.jpg  aa.jpg

Tak, a to je konec! Konec článku o naší službě a práci v ní!

Pokud vás naše služba zaujala a chtěli byste se dozvědět ještě něco víc... Rádi se s vámi uvidíme i osobně, například na naší každoroční zářiové akci Streetmix, kde představujeme naši službu široké veřejnosti. Na tuto akci navazuje den otevřených dveří, při kterém se mohou lidé podívat, jak to u nás na klubu vypadá či si vyzkoušet naše volnočasové vybavení jako například uživateli oblíbený boxovací pytel nebo fotbálekKdy se tato akce bude konat se dozvíte na našem instagramu. 

vizitka .png 20220921_131319.jpg