image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Kdy si student musí hradit zdravotní pojištění?

Kdy si student musí hradit zdravotní pojištění?Hranice, do kdy je plátcem pojistného za studenta stát, je 26 let věku. Musí si po dovršení tohoto věku student sám začít hradit zdravotní pojištění? Pomůže Úřad práce?

Stát nerozlišuje formu studia. Student denního, distančního či kombinovaného studia, který nemá zaměstnání a nedovršil 26. věk, je pro stát jednoduše studentem a stát za něho pojistné odvádí.

Pokud jste studentem bakalářského, nebo magisterského studia a zároveň nepracujete, nebo nepobíráte invalidní důchod a již jste oslavili 26. narozeniny, stát za Vás přestává platit zdravotní pojištění. Znamená to tedy, že si ho musíte začít sami hradit. Důležité je také to, že dovršením 26. roku ztrácejí rodiče studenta nárok na uplatnění daňové slevy na dítě, případně na výplatu přídavků na děti.

Měsíc, ve kterém jste narozeniny oslavili, stále spadá pod režii státu, povinnost hradit pojistné máte tedy až následující měsíc po oslavení narozenin. Jedinou výjimku tvoří studenti doktorandského studia, za které pojistné i po 26. roku narozenin hradí stát.

coins-gf1b75b6dd_1920.jpg

Kdy pomůže Úřad práce a kdy ne?

Do evidence Úřadu práce se nemůže registrovat osoba, která se soustavně připravuje na budoucí povolání. Registrovat se tedy nemohou studenti denního studia na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, jazykové škole, nebo studenti prezenčního studia na vysoké škole.

Registrace na ÚP může pomoci studentovi na kombinovaném, případně distančním způsobu studia. Za tyto studenty pak Úřad práce zdravotní pojištění odvádí.

 

Jak je to se sociálním pojištěním?

Pokud Vám vznikla povinnost hradit si zdravotní pojištění, pak nemějte strach. Nepracující student je považován za osobu bez zdanitelných příjmů, proto nemá povinnost hradit sociální pojištění.

Povinnost hradit sociální pojištění nastává v případě, kdy si student najde zaměstnání, OSVČ se musí ke hrazení sociálního pojištění přihlásit sami.

 

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit: op@portimo.cz

Tel.: 566 688 227, 731 487 284, 733 510 693