image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Zastropování cen. Jaké jsou limity?

Zastropování cen. Jaké jsou limity?Nastane-li mimořádná tržní situace na trhu s elektřinou nebo plynem (dále také energie), může vláda nařízením stanovit ceny energie dodávané zákazníkům nebo jiným účastníkům trhu s elektřinou nebo plynem.
 
Vláda na základě výše uvedeného zmocnění rozhodla, že ceny pro domácnosti budou od 01.01.2023 „zastropovány“ na maximální hranici 5 000 Kč bez DPH za megawatthodinu (MWh) silové elektřiny a 2 500 Kč bez DPH za megawatthodinu plynu (nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci). Máte-li smluvně sjednanou cenu elektřiny nebo plynu, která je vyšší než cena stanovená vládou, bude po dobu účinnosti nařízení vlády platit za ujednanou cena stanovená vládou. Cenový strop se vztahuje i na smlouvy, ve kterých je cena odvozena od změn ceny na organizovaných trzích (tzv. „spotové“ tarify).
 
energie.jpg
 
Energetický zákon stanovuje dodavateli elektřiny nebo plynu povinnost do 30 dnů ode dne vyhlášení nařízení vlády stanovit novou výši zálohových plateb a zaslat spotřebiteli nebo podnikající fyzické osobě odebírající elektřinu z hladiny nízkého napětí, nebo s roční spotřebou plynu do 630 MWh nový předpis zálohových plateb (§ 19e odst. 5). Nová výše zálohových plateb musí zohledňovat dodávku elektřiny nebo plynu za cenu stanovenou vládou. Vládní nařízení bylo vyhlášeno dne 07.10.2022, což znamená, že dodavatelé měli zaslat dotčeným zákazníkům nové předpisy záloh do 06.11.2022.
 
Obecně mohou být podle energetického zákona (§ 11 odst. 6) zálohy stanoveny nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny nebo plynu v následujícím zúčtovacím období. Orientační možnou výši záloh si můžete ověřit v kalkulátoru, který je dostupný na webových stránkách ERÚ: https://www.eru.cz/srovnavace-kalkulatory 
 
Zdroj: ERÚ (Energetický regulační úřad)
 
V případě dotazů nás neváhejte navštívit, nebo kontaktovat na: op@portimo.cz