image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Konference Portimo 2022 - Osobní asistence

Konference Portimo 2022 - Osobní asistenceKonference Portimo - Osobní asistence

Bc. Veronika Sekerešová při konferenci Portimo představila službu Osobní asistence. V jejím příspěvku zazněla  čísla týkající se této služby, která je v našem regionu nepostradatelná. Nosným tématem příspěvku Osobní asistence byly proměny, ke kterým ve službě v průběhu let došlo. 

Osobní asistence a čísla

Tým služby je v současné době složen z 8 osob, a to 7 osobních asistentek a vedoucí služby. Aktuálně má služba OA 14 uživatelů, z toho je 11 seniorů a 3 děti. K 30. 9. 2022 evidujeme 27 neuspokojených žádostí o zavedení služby OA.

Posláním služby OA je pomoc lidem zvládnout úkony běžného života tak, aby je jejich znevýhodnění omezilo co nejméně. Uživatele provázíme při jejich aktivitách v přirozeném prostředí.

Cílovou skupinou služby OA jsou děti od tří let věku, dospělí a senioři, kteří potřebují pomoc druhých z důvodu zdravotního postižení, chronického onemocnění nebo vyššího věku, a kteří žijí v okrese Žďár nad Sázavou.

Proměny v osobní asistenci

Proměny, které vnímáme, se týkají cílové skupiny služby OA. Za dobu fungování služby OA se její cílová skupina určitým způsobem proměnila a to NE ve smyslu jejího složení, ale spíše ve smyslu jejich potřeb a změn během poskytování této služby.

Proměny v procesu stáří a stárnutí

Poskytování služby OA není už jen o procházkách, povídání a popíjení kávy, ale také o krmení, přebalování či polohování. Často doprovázíme uživatele až do konce života, jejich posledními dny.

Stále četněji přijímáme uživatele na lůžku, uživatele, u kterých i přes počáteční pozitivní prognózu, tedy zlepšení stavu, zjišťujeme, že poskytujeme péči umírajícímu člověku, jde plnohodnotnou péči pro cílovou skupinu „umírající“.

Aby to však nebylo vše pouze o stárnutí a umírání, velkou radost nám dělá osobní asistence u dětí. Již několik let máme možnost poskytovat péči dětem od tří let věku, a tak získat nové zkušenosti a rodičům těchto dětí alespoň na chvíli ulevit od této náročné péče.

Osobní asistence je služba, která přijde za Vámi. V případě dotazů nebo zájmu o zavedení služby nás kontaktujte na email: oa@portimo.cz nebo na telefonní číslo: 733 747 069.